Номинации Златен Глобус 2020


На 5 януари 2020 г. ще се проведе 77-мото издание на наградите „Златен глобус“. Те се определят от Асоциацията на чуждестранна преса в Холивуд/ Hollywood Foreign Press Association и водят началото си от далечната 1944 г. За разлика от Оскарите, „Златен глобус“ отличава както филмовото, така и телевизионното изкуство и разделя своите категории на драматични и комедийни, което дава възможност за по-голямо разнообразие при наградените.

Тази година домакин ще бъде комикът Рики Джървейс, за който това ще е пети път. До голяма степен „Златния глобус“ очертава пътя към Оскарите и основните претенденти, както и подсказва кои ще са най-отличените филми през предстоящата година.

Тази година е особено щастлива за стрийминг платформата Нетфликс, тъй като най-много номинации имат филмите „Брачна история“ (6 номинации) и „Ирландецът“ (5 номинации). След тях е Тарантино и неговия „Имало едно време в Холивуд“ (5 номинации).

При сериалите Нетфликс и HBO си оспорват водещите места. С най- много номинации са: „The Crown“ (4 номинации) и „Чернобил“ (4 номинации). Тази година почетната награда „Сесил Б. Демил“ ще бъде връчена на актьора Том Ханкс.

Пълен списък на номинираните

 

Най-добър актьор в ТВ серии – мюзикъл или комедия

Майкъл Дъглас („Методът Комински“/ „The Kominsky Method“)

Бил Хейдър („Бари“/ „Barry“)

Бен Плат („Политикът“/ „The Politician“)

Пол Ръд („Да живееш със себе си“/ „Living with Yourself“)

Рами Йозеф („Рами“/ „Ramy“)

Най-добра актриса в ТВ серии – мюзикъл или комедия

Кристина Апългейт („Dead to Me“)

Рейчъл Броснахан („Прекрасната госпожа Мейзъл“/“The Marvelous Mrs. Maisel“)

Кирстен Дънст („On Becoming a God in Central Florida“)

Наташа Лион („Матрьошка“/ „Russian Doll“)

Фийби Уолър-Бридж („Fleabag“)

Най-добър актьор в ТВ серии драма

Браян Кокс („Наследници“/ „Succession“)

Кит Харингтън („Игра на тронове“/ „Game of Thrones“)

Рами Малек („Господин Робот“/ „Mr. Robot“)

Тобиъс Мензис („Короната“/ „The Crown“)

Били Портър („Pose“)

Най-добра актриса в ТВ серии драма

Дженифър Анистън („Сутрешното шоу“/ „The Morning Show“)

Оливия Колман („Короната „)

Джоди Комър („Да убиеш Ийв“/ „Killing Eve“)

Никол Кидман („Големите малки лъжи“/ „Big Little Lies“)

Рийз Уидърспуун („Сутрешното шоу“)

Най-добър актьор в ТВ серии – в мини сериал или телевизионен филм

Кристофър Абът („Параграф 22“/ „Catch-22“)

Саша Барън Коен („Шпионинът“/ „The Spy“)

Ръсел Кроу („Решаващият глас“/ „The Loudest Voice“)

Джаред Харис („Чернобил“/ „Chernobyl“)

Сам Рокуел („Fosse/Verdon“)

Най-добра актриса в ТВ серии – в мини сериал или телевизионен филм

Кейтлин Девър („Unbelievable“)

Джоуи Кинг („The Act“)

Хелън Мирън („Екатерина Велика“/ „Catherine the Great“)

Мерит Уивър („Unbelievable“)

Мишел Уилямс („Fosse/Verdon“)

Най-добър мини сериал или телевизионен филм

“ Параграф 22″

“ Чернобил „

„Fosse/Verdon“

„Решаващият глас“

„Unbelievable“

Най-добра актриса в поддържаща женска роля в ТВ серии – в мини сериал или телевизионен филм

Патриша Аркет („The Act“)

Хелена Бонъм Картър („Короната“)

Тони Колет „Unbelievable“

Мерил Стрийп („Големите малки лъжи „)

Emily Watson („Чернобил“)

Най-добър актьор в поддържаща мъжка роля в ТВ серии – в мини сериал или телевизионен филм

Алан Аркин („Методът Комински „)

Кийрън Кълкин („Наследници“)

Андрю Скот („Fleabag“)

Стелан Скарсгард („Чернобил“)

Хенри Уинклър („Бари“)

Най-добри ТВ сериидрама

„Големите малки лъжи“

„Короната“

„Да убиеш Ийв“

„Сутрешното шоу“

„Наследници“

Най-добри ТВ серии мюзикъл или комедия

„Бари“

„Fleabag“

„Методът Комински“

„Прекрасната г-жа Мейзъл“

„Политикът“

Movies:

Най-добър филм – мюзикъл или комедия

„Имало едно време в Холивуд“/ „Once Upon a Time in Hollywood“

„Джоджо Заека“/ „Jojo Rabbit“

„Вади ножовете“/ „Knives Out“

„Рокетмен“/ „Rocketman“

„Долемайт е моето име“/ „Dolemite Is My Name“

Най-добър филм – драма

„Ирландецът“/ „The Irishman“

„Брачна история“/ „Marriage Story“

„1917“

„Жокерът“/ „Joker“

„Двамата папи“/ „The Two Popes“

Най-добър филмчуждоезичен

„Сбогуването“/ „The Farewell“

„Болка и величие“/ „Pain and Glory“

„Portrait of a Lady on Fire“

„Паразит“/ „Parasite“

„Клетниците“/ „Les Misérables“

Най-добър сценарий на пълнометражен филм

Ноа Баумбах („Брачна история“)

Бонг Джуун-хо („Паразит“)

Антъни Маккартън („Двамата папи“)

Куентин Тарантино („Имало едно време в Холивуд“)

Стивън Зайлиан („Ирландецът“)

Най-добра песен от филм

„Beautiful Ghosts“ („Котки“)

„(I’m Gonna) Love Me Again“ („Рокетмен“)

„Into the Unknown“ („Замръзналото кралство 2“)

„Spirit“ („Цар Лъв“)

„Stand Up“ („Хариет“)

Най-добър актьор в поддържаща мъжка роля в пълнометражен филм

Том Ханкс(„A Beautiful Day in the Neighborhood“)

Антъни Хопкинс („Двамата папи“)

Ал Пачино („Ирландецът „)

Джо Пеши („Ирландецът „)

Брад Пит („Имало едно време в Холивуд“)

Най-добра актриса в поддържаща женска роля в пълнометражен филм

Кати Бейтс („Richard Jewell“)

Анет Бенинг („The Report“)

Лаура Дърн („Брачна история“)

Дженифър Лопес („Да свалиш Уолстрийт“)

Марго Роби („Бомба със закъснител „)

Най-добър анимационен филм

„Замръзналото кралство 2“

“ Как да си дресираш дракон: Тайнственият свят“

„Missing Link“

„Играта на играчките 4“

„Цар Лъв“

Най-добър актьор във филм – драма

Крисчън Бейл („Ford v Ferrari“)

Антонио Бандерас („Болка и величие“)

Адам Драйвър („Брачна история“)

Хоакин Финикс („Жокерът“)

Джонатан Прайс („Двамата папи“)

Най-добра актриса във филм – драма

Синтия Ериво („Хариет“)

Скарлет Йохансон („Брачна история“)

Сърша Ронан („Малки жени“)

Чарлийз Терон („Бомба със закъснител „)

Рене Зелуегър („Джуди“)

Най-добра актриса във филм мюзикъл или комедия

Акуафина („Сбогуването“)

Ана де Армас („Вади ножовете“)

Кейт Бланшет („Къде изчезна, Бернадет?“)

Бийни Фелдстийн („Зубрачките“)

Ема Томпсън („Късното шоу „)

Най-добър актьор във филм мюзикъл или комедия

Даниел Крейг („Вади ножовете“)

Роман Грифин Дейвис („Джоджо Заека“)

Леонардо ди Каприо („Имало едно време в Холивуд“)

Тарън Еджъртън („Рокетмен“)

Еди Мърфи („Долемайт е името ми“)

Най-добър режисьор на филм

Бонг Джуун-хо („Паразит“)

Сам Мендес („1917“)

Тод Филипс („Жокера“)

Мартин Скорсезе („Ирландецът“)

Куентин Тарантино („Имало едно време в Холивуд „)

Лично предвиждане:

Обичам да се забавлявам преди дадена церемония по връчване на филмови награди. Ето кои според мен е най-вероятно да грабнат „Златен глобус“:

Най-добър актьор в ТВ серии – мюзикъл или комедия: Бил Хейдър („Бари“/ „Barry“)

Най-добра актриса в ТВ серии – мюзикъл или комедия: Фийби Уолър-Бридж („Fleabag“), отново, въпреки че ми се иска наградата да отиде при Наташа Лион („Матрьошка“/ „Russian Doll“), защото както изпълнението й, тка и самият сериал е много добър.

Най-добър актьор в ТВ серии драма Браян Кокс („Наследници“/ „Succession“)

Най-добра актриса в ТВ серии драма: Според мен тук таградата ще се оспорва от двете дами от „Сутрешното шоу“: Дженифър Анистън и Рийз Уидърспуун като по-вероятно е да е първата.

Най-добър актьор в ТВ серии – в мини сериал или телевизионен филм: Джаред Харис („Чернобил“/ „Chernobyl“)

Най-добра актриса в ТВ серии – в мини сериал или телевизионен филм: отново мисля, че ще има оспорване на вота между двете актриси от Unbelievable: Кейтлин Девър и Мерит Уивър. Тук обаче е и Мишел Уилямс с „Fosse/Verdon“ и вероятно, за да не отиде всичко при Нетфликс тя ще грабне отличието.

Най-добър мини сериал или телевизионен филм: “ Чернобил „

Най-добра актриса в поддържаща женска роля в ТВ серии – в мини сериал или телевизионен филм: Мерил Стрийп („Големите малки лъжи „)

Най-добър актьор в поддържаща мъжка роля в ТВ серии – в мини сериал или телевизионен филм : Стелан Скарсгард („Чернобил“)

Най-добри ТВ серии драма: „Короната“

Най-добри ТВ серии мюзикъл или комедия: спорът ще е между „Бари“ и „Fleabag“.

Най-добър филм – мюзикъл или комедия: „Имало едно време в Холивуд“/ „Once Upon a Time in Hollywood“ или „Джоджо Заека“/ „Jojo Rabbit“.

Най-добър филм – драма: „Ирландецът“/ „The Irishman“ или „Брачна история“/ „Marriage Story“, като е по-вероятно да вземе втория.

Най-добър филм чуждоезичен: „Паразит“/ „Parasite“

Най-добър сценарий на пълнометражен филм: Антъни Маккартън („Двамата папи“)

Най-добра песен от филм: „Into the Unknown“ („Замръзналото кралство 2“)

Най-добър актьор в поддържаща мъжка роля в пълнометражен филм: Джо Пеши („Ирландецът „)

Най-добра актриса в поддържаща женска роля в пълнометражен филм: Лаура Дърн („Брачна история“) или Дженифър Лопес („Да свалиш Уолстрийт“)

Най-добър анимационен филм: „Замръзналото кралство 2“

Най-добър актьор във филм – драма: Хоакин Финикс („Жокерът“)

Най-добра актриса във филм – драма: Скарлет Йохансон („Брачна история“) или Рене Зелуегър („Джуди“)

Най-добра актриса във филм мюзикъл или комедия: Акуафина („Сбогуването“)

Най-добър актьор във филм мюзикъл или комедия: Еди Мърфи („Долемайт е името ми“)

Най-добър режисьор на филм: Мартин Скорсезе („Ирландецът“)

Ще ми е любопитно да видя до колко съм познала вота, но като цяло има достатъчно силни филми, сериали и актьорски изпълнения, за да е интересно кой ще грабне глобусът.

Вижте още:

Филмите през 2020

Холивудските заглавия през 2020

Наградите Златен Глобус 2019 – победителите

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Google photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Google. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s