Мили киномани,
Миналата година беше меко казано нетрадиционна. През нея по-скоро опознахме комфорта на гледането на стрийминг платформи, отколкото задоволихме жаждата си за кино на големия екран. Имаше, разбира се, известни изключения – фестивали и летни кина, но не е същото както преди. Не знам за вас, но лично аз чак сега оцених колко обикновен и същевременно прекрасен е ритуалът да отида на кино, да се сгуша удобно в тъмното и да се отдам на едно от любимите си занимания. Не като Амели Пулен – да седна най-отпред, за да гледам реакциите на хората. Точно обратното – любимото ми място е в средата и най-отзад, за да мога да съм сама с филма, далече от коментарите и близо до мястото, откъдето се процежда магическата светлина на проектора.
Миналата година писах обширно относно какво ще излиза, кога да го очакваме, месец по месец. В описанието ми се прокрадваше и лекото мрънкане, че ще е година на продълженията и на комиксите. Преглеждайки материалите за това, което предстои през 2021 г. мога само да кажа, че ако на Оли Мърс – his heart skips a beat, киното скипна цяла една година. Всичко, което не излезе през 2020 г., заради пандемията, ще излезе сега и то в почти същите месеци. Няма изненади, няма тръпка, вече сме чували тези заглавия. Някои от тях дори изтекоха благодарение на умели хакери. За мен е много вероятно филмовите компании да се договорят със стрийминг платформите и да не рискуват още една година без премиери.
Макар да виждам, че филмовите студия сега се опитват да извлекат максималното от темата с пандемията, снимайки пълни бози като „Songbird“, базирана на фактите от настоящата ситуация, но отнасяща се за COVID-23, се надявам западната кино индустрия да си направи преоценка. Ан Хатауей ще участва в „Locdown“ филм и ще краде по време на пандемия, синът на Дензъл Уошингтън ще изяснява отношенията си със Зендая („Malcolm & Marie“), а Робин Райт ще се саморежисира в пустошта и ще преодолява тежки травми („Land“). Все заглавия, които засягат теми като изолация. Съжалявам, но не ми се гледат. Може и да видя някой от тях, но не са ми в топ листата. Дано намалее пилеенето на средства за знайни и незнайни сценарии. Технологиите напреднаха толкова много, че вече един филм не може да се гледа само, защото ефектите са готини, трябва и историята да грабва вниманието на зрителя.
Също така стискам палци да замрат някои не особено толерантни идеи като – квотите във филмите, които считам, че само ще навредят. Не мисля, че каквото и да е ограничение, категоризиране или строго следване на постулати в изкуството, води до нещо добро. Все пак киното е седмото изкуство и е редно творците да разполагат с независимост. Като споменавам свобода и независимост, гледайки новите заглавия и обвързвайки ги с холивудската идея на квотите, малко преекспонирани ми се струват темите за расизма и LGBQ движението. Сякаш сюжетите се редуват – един филм за расизма, един за хомосексуализма. Горещи теми, повдигащи много въпросителни, само да не предобрят манджата. Както при вълната на Me Too движението, която продължава и която коства сюжета на игралната версия на „Мулан“, надявам се да не преекспонират горепосочените теми.
Немалко филми ще излязат през 2021, но аз ще откроя три, които не почиват на масовите очаквания, а са напълно личен избор. Марвел, Бонд, Матрицата, Миньоните и някои други не фигурират. Тях ще ги гледам. По-скоро искам да откроя 10, които наистина провокират любопитството ми и дано не остана разочарована:
1. Supernova (29 януари) – Филмът разказва историята на Сам (Колин Фърт) и Тъскър (Стенли Тучи), които са двойка от дълги години. Единият обаче е диагностициран с деменция. Причината да е в списък ми са двама мои любими актьори в нетипична за тях роля.
2. Passing (29 януари) – Това е екранизация по едноимената новела на Нела Ларсън. В главните роли ще видим Теса Томпсън, Рут Нега и Александър Скарсгард. Действието се развива през 30-те години и разказва се за две приятелки, едната от които минава за „бяла“ жена.

3. The Mauritanian (19 февруари) – съдебен трилър, разглеждащ историята на Мохамеду Улд Салахи, обвинен за атентатът на 11 септември. Във филма участват Джоди Фостър, Бенедикт Къмбърбач, Шейлийн Удли (Дивергенти) и Таар Раим.
4. The Father (26 февруари) – Драмата с участието на сър Антъни Хопкинс вече беше представена по време на фестивала Cinelibri. Историята е по пиесата на Флориън Зелър, който е и режисьор на филма. Разказва се за застаряващ баща, който отказвеа помощта на дъщеря си, въпреки че в съзнанието му се смесват реалност и илюзия. Участват още Оливия Колман и Руфъс Сюел.
5. Death on the Nile (17 септември) – Кенет Брана е един от любимите ми актьори и режисьори. Прочитът му на „Ориент експрес“ ме впечатли. Тънкият му маниер да вкара „Тайната вечеря“ като сцена във филма беше страхотен. Отново е събрал звезден състав (Арми Хамър, Гал Гадо, Анет Бенинг) и очаквам отново да му се получи, въпреки мустаците (които според трейлъра е намалил).
6. Dune (1 октомври) – Точно като други фенове потривам ръце и искам да видя как са се справили. Дали Тимъти ще бъде по-добър като Пол от Кайл Маклоклан предстои да видим. В новия състав участват още: Джейсън Момоа, Джош Бролин, Ребека Фъргюсън, Зендая, Оскар Исаак и Стелан Скарсгард.
7. Elvis (5 ноември) – Не знам как ще докарат Остин Бътлър като Елвис, но бих видяла. Обичам биографичните филми и гледам да не пропускам такъв. Участват още Том Ханкс, Дакре Монтгомери и Люк Брейси.
8. King Richard (19 ноември, HBO Max) – Заглавието е малко подлъгващо за почитателите на Шекспир. Това не е екранизация по пиеса, а е биографичен спортен филм за бащата на сестрите Уилямс и как им помага да станат едни от най-добрите на корта.
9. West Side Story (10 декември) – Влюбена съм в старата версия с Натали Ууд. Прекрасна е. Музиката, хореографията, играта – всичко. Ще гледам римейка от чисто любопитство. Ансел Елгорт има чудесен глас и сигурно ще се справи много добре.
10. The Nightingale (22 декември) – Това е екранизация на едноименния роман на Кристин Хана – „Славея“. Втората световна война, две сестри, които са коренно различни и тяхната борба за оцеляване по време на конфликта. Страхотно е, че две сестри в истинския живот ще ги изиграят – Дакота и Ел Фанинг.
Това са моите предстоящи филмови трепети, а междувременно ще наваксвам с любими или пропуснати заглавия.
Щастлива кино година на всички! 😊